O naszej szkole
Rys historyczny
Zespół Szkół Nr 2 Centrum Kształcenia Ustawicznego. Wcześniej - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych. A jeszcze wcześniej…
Nasza szkoła nosiła wiele różnych nazw, gdyż istnieje już dziesiątki lat. Najpierw była placówką oświatową niemiecką, po wojnie od 1945 roku stała się polską.
Szkoła miała wpływ na kształcenie zawodowe i wychowanie młodzieży, której umysły i ręce były potrzebne w gospodarce narodowej, zniszczonej przez okupanta. Po wojnie zapotrzebowanie na fachowców różnych specjalności było duże. Szkoła kształciła i zawsze wychowywała młodzież na uczciwych i prawych obywateli i dążyła, aby dobrze służyli Ojczyźnie i społeczności lokalnej. Do dzisiaj jest to główny cel naszej pracy.
Od 1945 roku w szkole pracowali nauczyciele, wychowawcy i instruktorzy zawodu całkowicie oddani sprawie pedagogicznej, a w miarę upływu czasu przychodzili nowi i kontynuowali dzieło swoich poprzedników.
Patron Szkoły
Przystępując do gromadzenia kandydatur, wzięto pod uwagę oczekiwania społeczności szkolnej, cechy oraz dokonania i wartości ponadczasowe, prezentowane przez przyszłego patrona. Powinien być to ktoś bliski uczniom, akceptowany przez nich, aby mogli się z nim utożsamiać. Autorytet, źródło wzorców, obowiązujących we wszystkich działaniach szkoły. Sądzimy, że nadanie imienia naszej szkole pozwoli na realizację wielu zadań wychowawczych. Będzie pomocą w kształceniu u uczniów przywiązania do szkoły i promowania jej pozytywnego wizerunku. Stwarzać też będzie sposobność do pozytywnego utożsamiania się z nią. Nasze działania zaczęliśmy od głosowania na posiedzeniu Rady Pedagogicznej 12 marca 2014 r,. w wyniku którego wybrano propozycję z największą liczbą głosów. Byli to Bohaterowie Westerplatte. Nauczyciele zgodnie uznali, że właściwy wybór pozwoli odegrać wiodącą rolę w tworzeniu programu wychowawczego szkoły. Tę opinię podzielili również uczniowie i ich rodzice. Nauczyciele ZSP Nr 2 CKU w Kluczborku podjęli wiele zadań związanych z nadaniem Technikum Nr 2 imienia Bohaterów Westerplatte. Przygotowano konspekt lekcji wraz z kartami pracy na godziny wychowawcze, poświęcone przyszłemu patronowi. W gronie nauczycieli omówiono i przyjęto projekt sztandaru, a następnie zamówiono jego wykonanie.
Współcześnie
Szkoła wciąż zmienia swój wizerunek. Jest otwarta dla ucznia i otoczenia biznesowego, posiada praktyczną i nowoczesną wizję edukacji, ukierunkowaną na potrzeby rynku pracy. Uczniowie i rodzice szczególną uwagę zwracają na to, że szkoła jest miejscem bezpiecznym i przyjaznym - brak tu , istnieje bardzo dobry kontakt między nauczycielami i uczniami oraz są możliwości nawiązania trwałych przyjaźni.
Wyjątkowość ZS Nr 2 CKU tkwi w tym, że jest szkołą z przyszłością, stwarzającą szanse rozwoju każdemu uczniowi. Nie ma w lokalnym środowisku takiego drugiego miejsca z bazą ukierunkowaną na potrzeby uczniów, w którym kształci się młodzież w poszukiwanych na rynku pracy zawodach, zdobywa nowe umiejętności zawodowe, rozwija specjalizacje w kształceniu młodzieży i dorosłych.
Absolwenci szkoły nie tylko radzą sobie na lokalnym rynku pracy (stają się aktywni, przedsiębiorczy, samodzielni), ale są także dobrze przygotowywani do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Z tego tytułu ZS Nr 2 w Kluczborku znana jest w środowisku jako "NAJBARDZIEJ ZAWODOWA SZKOŁA W MIEŚCIE".
Aktualności
Informacja w mediach
Zajęcia biblioteczne w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej - Filii w Kluczborku odbyły się 09.12.2022 r. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klasy 2AT. Na zaproszenie Pani E. Dolaty - Makuch uczniowie obejrzeli ciekawą prezentację multimedialną poświęconą informacji w mediach. Dzięki przeprowadzonej lekcji uzyskali wiedzę dotyczącą informacji w mediach oraz technik manipulowania informacją. Powyższe zajęcia wzbogaciły ich wiedzę i umiejętności o nowe doświadczenia związane z informacją w mediach. Opiekę na młodzieżą sprawowała mgr J. Nakonieczna.
Dalsza współpraca z Tauron Dystrybucja S.A.
W dniu 7.12.2022 odbyło się spotkanie z przedstawicielami Tauron Dystrybucja S.A., p. Grzegorzem Biernackim, Z-Cą Dyrektora Ds. Serwisu Sieciowego i p. Joanną Jaźwą, Starszym Specjalistą ds. Personalnych. Przekazali na ręce naszych uczniów i p. Dyrektor sprzęt elektryczny🔌💡, który będzie wykorzystywany podczas zajęć praktycznych w naszych pracowniach. Ponadto odbył się wykład i dyskusja n/t dystrybucji energii ⚡️realizowanej przez spółkę. Nasi uczniowie otrzymali również zaproszenie do zasilenia szeregów pracowników 👷spółki Tauron po zakończeniu szkoły.
REGULAMIN KONKURSU NA NAJŁADNIEJSZĄ KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ - BOŻE NARODZENIE
REGULAMIN KONKURSU NA NAJŁADNIEJSZĄ KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ - BOŻE NARODZENIE
- Postanowienia ogólne
- Organizatorem konkursu jest biblioteka ZS Nr 2 CKU w Kluczborku.
- Konkurs skierowany jest do wszystkich uczniów ZS Nr 2 CKU w Kluczborku.
- Regulamin określa warunki Konkursu na najładniejszą
Milion na bank
"Zapraszamy naszych uczniów do udziału w konkursie edukacyjnym MILION NA BANK 💪 To łatwe, rejestrujesz się⌨️, bierzesz udział w grze inwestycyjnej online 🥇🥈🥉 - a możesz wygrać prawdziwe pieniądze💰💵💲! Zgłoszenia do P. Kotowicza i K. Twardowskiej."
KWESTA ULICZNA PCK
25.11.2022r. uczniowie naszej szkoły brali udział w kweście ulicznej PCK, której celem było zebranie funduszy na pomoc socjalną dla dzieci z ubogich rodzin z terenu naszego powiatu. Zebrano 345,84 zł. Kwestowali: Magdalena Zaremba, Socha Paulina, Zalewska Anna, Urbanik Ola, Drong Natalia, Nowińska Patrycja, Jerz Sebastian, Kostrzewa Miłosz, Strzoda Bartosz, Biedal Wojciech. Dziękujemy
Spotkanie Rady Młodzieżowej w Opolu
W dniu 21.11.2022roku nasza młodzież uczestniczyła
w Panelu dyskusyjnym Rady Dzieci i Młodzieży „Polska szkoła XXI wieku” zorganizowanym przez Opolski Urząd Wojewódzki.
Tematem debaty było przedstawienie problemów szkolnych jakich jak hejt, przemoc, oszustwa, zaburzenie relacji międzyludzkich, rozproszenie uwagi i brak koncentracji.
Wybory do Samorządu Szkolnego
W dniach 16-17 listopada 2022roku, w naszej szkole zostały przeprowadzone wybory do Samorządu Szkolnego. W wyniku głosowania wybrano następujących kandydatów: Justynę Ptak, Mariusza Łuszczyńskiego i Marcela Jakubowskiego. Gratulujemy i życzymy owocnej pracy.
Przemysław Kotowicz
4
Akcja "Ciacho dla Zosi"
Anna Król
Wywiadówka
W dniu 23.11.2022 r. o godz. 16.00 odbędzie się wywiadówka dla rodziców.
Anna Król
#SzkołaDoHymnu
Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości już po raz 5 włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji Szkoła do Hymnu.
Akcja polega na odśpiewaniu przez społeczność szkolną czterech zwrotek Mazurka Dąbrowskiego – wykonanie hymnu odbyło się 8 listopada o symbolicznej godzinie 11:11.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
W październiku obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Hasłem przewodnim tego roku było: „Czytanie dla pokoju”.
W trosce o dzieci i ich emocje uczniowie klasy 3B BSI przygotowali gazetkę poświęconą „Czytaniu dla pokoju”. Spośród wielu książek dla dzieci uczniowie wybrali najciekawsze ich zdaniem, tytuły poruszające emocje dzieci szczególnie w czasie wojny.
Udział w tworzeniu najdłuższego katalogu dobrych książek
Udział w tworzeniu najdłuższego katalogu dobrych książek
We wrześniu br. korzystając z zaproszenia RZPWE Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej Filii w Kluczborku w tworzeniu najdłuższego katalogu dobrych książek zaproponowałam młodzieży udział w realizacji powyższego pomysłu.
Do wspólnej zabawy czytelniczej, polegającej na stworzeniu katalogu ciekawych książek w formie leporello (harmonijki), który będzie rekomendował innym książki warte przeczytania zgłosił się uczeń klasy 3B BSI Paweł Dubiel.
Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” A. Mickiewicza
Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” A. Mickiewicza
W sobotę 3 września 2022 r. słuchacze semestru 5a LO dla Dorosłych uczestniczyli w akcji Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” A. Mickiewicza. Podczas lekcji języka polskiego czytali fragmenty dzieła wieszcza narodowego. Powyższą, ogólnopolską akcję zainicjowała Para Prezydencka. Celem powyższego przedsięwzięcia była popularyzacja czytelnictwa ze zwróceniem uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia własnej tożsamości.
„Podziel się książką”
Projekt czytelniczy pt. „Podziel się książką”
Cele projektu
Promocja czytelnictwa wśród młodzieży.
Cele szczegółowe:
- zachęcanie uczniów do sięgania po literaturę piękną i książki popularnonaukowe,
- rozwijanie wyobraźni,
- doskonalenie umiejętności językowych,
- wyrabianie nawyków pożytecznego spędzania wolnego czasu,
- wspomaganie rozwoju emocjonalnego, dostarczanie pozytywnych przeżyć, budowanie poczucia własnej wartości, - uczenie wartości moralnych,
- rozwijanie zainteresowań.
„Czytaj, bo warto!”
Projekt czytelniczy pt. „Czytaj, bo warto!”
Cele projektu
Promocja czytelnictwa wśród młodzieży.
Cele szczegółowe:
- zachęcanie uczniów do sięgania po literaturę piękną i książki popularnonaukowe,
- rozwijanie wyobraźni,
- doskonalenie umiejętności językowych,
- wyrabianie nawyków pożytecznego spędzania wolnego czasu,
- wspomaganie rozwoju emocjonalnego, dostarczanie pozytywnych przeżyć, budowanie poczucia własnej wartości,
- rozwijanie zainteresowań.
Projekt czytelniczy „ Moje preferencje czytelnicze”
Projekt był realizowany z udziałem klasy 3Bp BSI od 17.01.2022 r. do 31.05. 2022 r. Udział w projekcie miał na celu:
- upowszechnianie czytelnictwa,
- rozwijanie zainteresowań uczniów,
- spędzanie wolnego czasu.
Młodzież w ramach projektu przygotowała ankietę, której celem było zbadanie zainteresowań i potrzeb czytelniczych uczniów. Największą popularnością wśród ankietowanych cieszyła się literatura młodzieżowa. Chłopcy najchętniej czytali książki o tematyce przygodowej. Dziewczęta sięgały po literaturę młodzieżową, romanse i powieści obyczajowe. W centrum zainteresowania znalazły się również książki odwołujące się do historii i mitologii. Najmniejszym zainteresowaniem cieszyła się literatura reportażowa i popularno - naukowa. Preferowane przez młodzież formy spędzania czasu wolnego dotyczyły spotkań towarzyskich, komputerów i Internetu.
Projekt czytelniczy „Książka rozświetla mój świat”
Cele projektu
Promocja czytelnictwa wśród młodzieży.
Cele szczegółowe:
- zachęcanie uczniów do sięgania po literaturę piękną i książki popularnonaukowe,
- rozwijanie wyobraźni,
- doskonalenie umiejętności językowych,
- wyrabianie nawyków pożytecznego spędzania wolnego czasu,
- wspomaganie rozwoju emocjonalnego, dostarczanie pozytywnych przeżyć, budowanie poczucia własnej wartości, - uczenie wartości moralnych,
- rozwijanie zainteresowań.
Projekt czytelniczy „Mój ulubiony bohater książkowy”
Projekt był realizowany z udziałem klasy 3b BSI od 12.01.2022 r. do 03.06.2022 r. Udział w powyższym projekcie miał na celu:
- upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród młodzieży,
- kształtowanie postaw i wychowanie do wartości,
- przekazywanie za pośrednictwem ksi
Godziny dzwonków
Czwartek 03.04.2025Kalendarz roku szkolnego 2024/2025
- kwi
- 17
- Wielkanoc
- 17.-22.04.
- Przerwa świąteczna
- kwi
- 25
- Zakończenie szkoły dla klas i semestrów maturalnych
- 25.04.
- Inne wydarzenie
- maj
- 01
- Majówka + dni do dyspozycji dyrektora
- 01.-08.05.
- Dzień wolny
- maj
- 21
- Spotkanie z rodzicami - tzw. "kontaktówka"
- 21.05.
16:00-18:00 - Inne wydarzenie
- cze
- 03
- Początek egzaminów zawodowych w sesji letniej
- 03.06.
- Inne wydarzenie
- cze
- 20
- 20.06.
- Dzień wolny
Nasze media społecznościowe
Galeria zdjęć
brak danych