• Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
     • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

     • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło 250 języków.

      Z okazji obchodzonego 21 lutego 2022 r. Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w ZS Nr 2 CKU w Kluczborku wykonano okolicznościową gazetkę poświęconą ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Z myślą o młodzieży przygotowano scenariusze lekcji bibliotecznych poświęcone historii języka polskiego. Celem przygotowanych lekcji jest zaprezentowanie, w jaki sposób język jest używany przez różne grupy społeczne, a także jak transformował się w ostatnim czasie.

      Tegoroczne obchody święta przebiegają pod hasłem „Poprzez edukację wielojęzyczną ku zrównoważonej przyszłości”. Celem tego święta jest: ochrona języków ojczystych, promowanie wielojęzyczności i podkreślanie wartości edukacji językowej.

      Obchody święta mają także: wesprzeć budowę porozumienia ponad podziałami, zwrócić uwagę, jak ważne są wspólne działania oparte na zrozumieniu, tolerancji i dialogu.

      Opracowała mgr J. Nakonieczna

   • Godziny dzwonków

    Środa 05.10.2022