• Projekt czytelniczy „ Moje preferencje czytelnicze”

• Projekt był realizowany z udziałem klasy 3Bp BSI od 17.01.2022 r. do 31.05. 2022 r.  Udział w projekcie miał na celu:

• upowszechnianie czytelnictwa,
            • rozwijanie zainteresowań  uczniów,
            • spędzanie wolnego czasu.

Młodzież w ramach projektu przygotowała ankietę, której celem było zbadanie zainteresowań i potrzeb czytelniczych uczniów. Największą popularnością wśród ankietowanych cieszyła się literatura młodzieżowa. Chłopcy najchętniej czytali książki o tematyce przygodowej. Dziewczęta sięgały po literaturę młodzieżową, romanse i powieści obyczajowe. W centrum zainteresowania znalazły się również książki odwołujące się do historii i mitologii. Najmniejszym zainteresowaniem cieszyła się literatura reportażowa i popularno - naukowa. Preferowane przez młodzież formy spędzania czasu wolnego dotyczyły spotkań towarzyskich, komputerów i Internetu.

Na zakończenie projektu przygotowano ciekawą prezentację poświęconą preferencjom czytelniczym uczniów i spędzaniu wolnego czasu. Dzięki realizacji powyższego projektu wzrosła liczba odwiedzin i wypożyczeń w bibliotece szkolnej.

Młodzież bardzo chętnie, brała udział w działaniach ujętych w projekcie. Wspólnie realizowano ciekawe pomysły i prezentowała własne.

• Projekt czytelniczy „Książka rozświetla mój świat”

• Cele projektu

Promocja czytelnictwa wśród młodzieży.

Cele szczegółowe:

- zachęcanie uczniów do sięgania po literaturę piękną i książki popularnonaukowe,
            - rozwijanie wyobraźni,
            - doskonalenie umiejętności językowych,
            - wyrabianie nawyków pożytecznego spędzania wolnego czasu,
            - wspomaganie rozwoju emocjonalnego, dostarczanie pozytywnych przeżyć, budowanie  poczucia własnej wartości,                                                                                                                     - uczenie wartości moralnych,
            - rozwijanie zainteresowań.

Uczniowie klasy 3a BSI uczestniczyli w projekcie czytelniczym od  11 października  2021 r. Wypożyczali książki rozwijające ich zainteresowania i doskonalące umiejętności językowe. W ramach powyższego projektu nauczyciele bibliotekarze zorganizowali konkurs           na najlepszy rysunek inspirowany historią książki.

Ciekawą inspiracją dla klasy 3a BSI były rebusy, których rozwiązanie dotyczyło budowy książki i znanego bohatera. Do rozwiązania rebusów wykorzystano książki przeczytane podczas realizacji  projektu.                                                                                                                   Udział młodzieży w projekcie przyczynił się do wzrostu liczby odwiedzin                                                   i wypożyczeń w bibliotece.

Z większym zainteresowaniem uczniowie sięgali po nowości wydawnicze np. literaturę fantasy  i powieści przygodowe.

• Projekt czytelniczy „Mój ulubiony bohater książkowy”

• Projekt był realizowany z udziałem klasy 3b BSI od 12.01.2022 r. do 03.06.2022 r.  Udział              w powyższym projekcie miał na celu:

• upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród młodzieży,
            • kształtowanie postaw i wychowanie do wartości,
            • przekazywanie za pośrednictwem książki wartości moralnych,
            • wyzwalanie pozytywnych emocji,
            • rozwijanie wyobraźni, koncentracji i uwagi oraz zdolności twórczego myślenia.

Uczniowie  z klasy 3b BSI zainteresowali się powyższym projektem i chętnie pracowali  pod kierunkiem nauczyciela realizując założenia ujęte w projekcie. Wypożyczali nowości wydawnicze po przeczytaniu, których pisali krótką recenzję na podstawie przeczytanej książki. Następnie wykonali plakaty przedstawiające ulubionego bohatera książkowego. Rozwiązywali ciekawe quizy i testy o książkach, bibliotece, polskich poetach i bohaterach literackich. Każde spotkanie było nowym doświadczeniem związanym z realizowaniem własnych pomysłów związanych z czytelnictwem, promocją działań biblioteki i z książką.

• Projekt czytelniczy „Książka dobra jest na wszystko”

• Powyższy projekt przygotowano dla klasy 3Ap BSI.

Czas trwania projektu: 28.01.2022 r. do 31.05.2022 r.

Cel główny projektu: promocja literatury i czytelnictwa wśród uczniów BSI.

Założenia projektu: kształcenie nawyków czytelniczych uczniów, rozwijanie i poszerzanie wiedzy o świecie, wspomaganie rozwoju emocjonalnego i moralnego.

Uczniowie biorący udział w projekcie wypożyczali książki zgodnie ze swoimi  zainteresowaniami.  Pracując w grupach przygotowali prezentacje multimedialne promujące czytelnictwo. Każdy uczeń wykonał dowolną techniką zakładkę do książki, którą wypożyczył i przeczytał.

Przez  dłuższy czas uczniowie gromadzili najciekawsze ich zdaniem artykuły dotyczące wartości czytania. Na podstawie zgromadzonych materiałów powstała gazetka na temat wartości czytania w życiu człowieka. Uczniowie biorący udział w powyższym projekcie wyróżnili się ogromnym zaangażowaniem i aktywnością w pracy zespołowej. Chętnie realizowali swoje pomysły i prezentowali je innym czytelnikom odwiedzającym bibliotekę szkolną.

•  "Nagrane, zarejestrowane - dostępne tu i tam... "!
          • "Nagrane, zarejestrowane - dostępne tu i tam... "!

• W ramach projektu "Nagrane, zarejestrowane - dostępne tu i tam... "! otrzymaliśmy sprzęt nagłaśniający, ale to nie wszystko!
            Nasi uczniowie wraz z innymi beneficjentami zostali przeszkoleni z obsługi sprzętu, jak również z zakresu tworzenia podcastów, wideobloga i streamingu.

Piątek 29.03.2024