O naszej szkole
Rys historyczny
Zespół Szkół Nr 2 Centrum Kształcenia Ustawicznego. Wcześniej Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych. A jeszcze wcześniej… nasza szkoła nosiła wiele innych nazw, istnieje już dziesiątki lat. Najpierw była placówką oświatową niemiecką, po wojnie od 1945 roku stała się polską.
Szkoła miała wpływ na kształcenie zawodowe i wychowanie młodzieży, której umysły i ręce były potrzebne w gospodarce narodowej, zniszczonej przez okupanta. Po wojnie zapotrzebowanie na fachowców różnych specjalności było duże. Szkoła kształciła i zawsze wychowywała młodzież na uczciwych i prawych obywateli i dążyła, aby dobrze służyli Ojczyźnie i społeczności lokalnej. Takie przekonanie panuje w szkole nadal.
Od 1945 roku w szkole pracowali nauczyciele, wychowawcy i instruktorzy zawodu oddani sprawie pedagogicznej, a w miarę upływu czasu i zmianie kadry pedagogicznej przychodzili nowi i kontynuowali dzieło swoich poprzedników.
Patron Szkoły
Przystępując do wyboru kandydatur, wzięto pod uwagę oczekiwania społeczności szkolnej, cechy oraz dokonania i wartości ponadczasowe, prezentowane przez przyszłego patrona. Powinien być to ktoś bliski uczniom, akceptowany przez nich, aby mogli się z nim utożsamiać. Autorytet, źródło wzorców, obowiązujących we wszystkich działaniach szkoły. Sądzimy, że nadanie imienia naszej szkole pozwoli na realizację wielu zadań wychowawczych. Będzie pomocą w kształceniu u uczniów przywiązania do szkoły i promowania jej pozytywnego wizerunku. Stwarzać też będzie sposobność do pozytywnego utożsamiania się z nią. Nasze działania zaczęliśmy od głosowania na posiedzeniu Rady Pedagogicznej 12 marca 2014 r,. w wyniku którego wybrano propozycję z największą liczbą głosów. Byli to Bohaterowie Westerplatte. Nauczyciele zgodnie uznali, że właściwy wybór pozwoli odegrać wiodącą rolę w tworzeniu programu wychowawczego szkoły. Tę opinię podzielili również uczniowie i ich rodzice. Nauczyciele ZSP Nr 2 CKU w Kluczborku podjęli wiele zadań związanych z nadaniem Technikum Nr 2 imienia Bohaterów Westerplatte. Przygotowano konspekt lekcji wraz z kartami pracy na godziny wychowawcze, poświęcone przyszłemu patronowi. W gronie nauczycieli omówiono i przyjęto projekt sztandaru, a następnie zamówiono jego wykonanie.
Współcześnie
Szkoła wciąż zmienia swój wizerunek. Jest otwarta dla ucznia i otoczenia biznesowego, posiada praktyczną i nowoczesną wizję edukacji ukierunkowaną na potrzeby rynku pracy. Uczniowie i rodzice szczególną uwagę zwracają na to, że szkoła jest szkołą bezpieczną i przyjazną - brak konfliktów, istnieje bardzo dobry kontakt między nauczycielami i uczniami oraz są możliwości nawiązania trwałych przyjaźni.
Wyjątkowość szkoły tkwi w tym, że jest szkołą z przyszłością, stwarzającą szanse rozwoju każdemu uczniowi, nie ma w lokalnym środowisku takiego drugiego miejsca z bazą ukierunkowaną na potrzeby uczniów, w którym kształci się młodzież zawodowo w odtwarzanych kierunkach i nowych kierunkach kształcenia, zdobywa nowe umiejętności zawodowe, rozwija specjalizacje w kształceniu młodzieży i dorosłych.
Absolwenci szkoły nie tylko radzą sobie na lokalnym rynku pracy (aktywni, przedsiębiorczy, samodzielni), ale są dobrze przygotowywani do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Z tego tytułu badana szkoła znana jest w środowisku jako: "NAJBARDZIEJ ZAWODOWA SZKOŁA W MIEŚCIE".
Aktualności
Akcja biblioteki szkolnej „ Z książką na ferie”
Jak co roku biblioteka szkolna zaprasza wszystkich uczniów do włączenia się w akcję „ Z książką na ferie”. Przed nami dwa tygodnie ferii, więc warto skorzystać z czasu wolnego i nadrobić zaległości czytelnicze. Szczególnie polecamy nowości zakupione z NPRC w 2023 r. Zachęcamy do odwiedzin w bibliotece, ponieważ każdy czytelnik może tam znaleźć książkę dla siebie.
Stypendium Rady Ministrów za rok szkolny 2022/2023
W dniu 28 listopada 2023 r. w Dobrzeniu Wielkim odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Edukacji Narodowej. Uczeń klasy 5B TM Mateusz Prochota odebrał stypendium Prezesa Rady Ministrów z rąk Opolskiego Kuratora Oświaty i Opolskiego Wicewojewody. Życzymy Mateuszowi dalszych sukcesów.
Projekt edukacyjny „Polubić czytanie”
Powyższy projekt przygotowano dla klasy 2A BSI.
Czas trwania projektu: 11.09.2023 r. do 31.10.2023 r.
Cel główny projektu: promocja czytelnictwa.
Założenia projektu: kształcenie nawyków czytelniczych i rozwijanie zainteresowań uczniów.
Cele szczegółowe:
- zachęcanie uczniów do sięgania po li
Regulamin konkursu na „Najlepszego Czytelnika”
Biblioteka szkolna ogłasza konkurs na „Najlepszego Czytelnika”
Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich czytelników naszej biblioteki.
I. Cele konkursu:
• promocja czytelnictwa,
• podnoszenie kultury czytelniczej,
• zainteresowanie i zachęcenie uczniów do korzystania z nowości wydawniczych zakupionych z dotacji uzyskanej z NPRC.
Spotkanie autorskie z Katarzyną Ryrych
Dnia 14 listopada 2023 r. w ZS Nr 2 CKU w Kluczborku odbyło się spotkanie autorskie z Panią Katarzyną Ryrych.
Katarzyna Ryrych z wykształcenia jest anglistką, z zawodu nauczycielką, z zamiłowania malarką. Jej pasją są podróże, zwierzęta i sztuka. W wolnych chwilach gra na wiolonczeli i pianinie oraz pisze kolejne bestsellery literackie. Za swój dorobek literacki była wielokrotnie nagradzana m.in. w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Laureatka nagród i wyróżnień Polskiej Sekcji IBBY (Książka Roku oraz Nagroda Specjalna).
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2023 - „Tu kwitnie wyobraźnia”
W ZS Nr 2 CKU w Kluczborku od wielu lat w październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.
W październiku skupiliśmy się na zorganizowaniu konkursów i akcji związanych z realizacją i promocją czytelnictwa.
Promocja czytelnictwa w ramach realizacji NPRC
Zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy konkurs plastyczny pt. „Bohaterowie naszych lektur” celem, którego była popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, rozbudzanie pasji czytelniczych oraz zamiłowania do literatury. Przedmiotem konkursu było wykonanie dowolną techniką ilustracji do przeczytanej lektury.
Spotkanie autorskie
Dnia 23.10.2023 r. uczniowie z klas 1A T i 2B T wyszli do Biblioteki Pedagogicznej Filii w Kluczborku na spotkanie autorskie z pisarką Panią Aliną Winiarczyk.
Przedmiotem spotkania, w którym uczestniczyła młodzież była twórczość autorki. Pani Alina Winiarczyk skupiła się na literaturze obyczajowej i romansach.
Wieczór z książką i filmem
Dnia 6 listopada 2023 r. z przyczyn niezależnych od szkoły uczniowie klasy 1A BSI w ramach działań promujących czytelnictwo wzięli udział w spotkaniu poświęconym wieczorowi z książką i filmem.
Z wielu nowości wydawniczych zakupionych z NPRC uczniowie wybrali „Pamiętnik” Nocholasa Sparksa.
Nagrodzeni pracownicy Zespołu Szkół Nr 2 –Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kluczborku
Medal Komisji Edukacji Narodowej:
1. Panek Dominika - nauczyciel
2. Stanosek Jadwiga - wicedyrektor
3. Szczepanowska Iwona - nauczyciel
Nagroda Ministra do Spraw Oświaty:
1. Kachel Krzysztof - nauczyciel
2. Stanosek Jadwiga - wicedyrektor
3. Wątroba Roman - nauczyciel
Nagroda Opolskiego Kuratora Oświaty:
Dzień Edukacji Narodowej
13 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej przy okazji odbyła się również uroczystość: Ślubowanie uczniów klas pierwszych.
red. J. Michalewska
1
Mistrzostwa Powiatu Kluczborskiego w piłce nożnej dziewcząt.
12.10.2023r na boisku MKS Kluczbork odbyły się Mistrzostwa Powiatu Kluczborskiego w piłce nożnej dziewcząt. Po zaciętej i wyrównanej rywalizacji nasze uczennice zajęły IV miejsce.
Naszą szkołę reprezentowały: Anna Andrusyszyn3BT, Ewa Garbicz 1E BSI, Martyna Holst 2CT, Anna Gburek 5ApT, Magdalena Kulawik 1B BSI, Aleksandra Michalok 1D BSI, Daria Nasiadek 4ApT, Wiktoria Puc 2C BSI, Angelika Skąpska 3B BSI, Natalia Szar 1E BSI, Magdalena Więcek 1D BSI, Ptak Justyna 3BT
Wycieczka integracyjna klas IA BS i IB BS
Obie klasy gościły w gospodarstwie agroturystycznym Państwa Stodołów.
Pogoda nam dopisała, było wesoło, kreatywnie i smacznie.
red. J. Michalewska
3
Nagrody Starosty Kluczborskiego dla naszych nauczycieli
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Starosta Kluczborski Mirosław Birecki oraz wicestarosta Lesław Czernik wręczyli nagrody nauczycielom szkół ponadpodstawowych i placówek oświatowych powiatu kluczborskiego. Nagrody za osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej w roku szkolnym 2022/2023 otrzymali min.:
Dzień gier planszowych – uczniowie technikum kontra przedszkolaki
10 października uczniowie klasy 2b T wraz z wychowankami Publicznego Przedszkola nr 2 obchodzili Dzień Gier Planszowych. Była to doskonała okazja do edukowania i integrowania młodzieży z przedszkolakami.
red. J. Michalewska
Nagroda za szczególne osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania i rozwoju edukacji dla Pani wicedyrektor Jadwigi Stanosek
2 października 2023 r. w teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Marszałka Województwa Opolskiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania i rozwoju edukacji oraz Nagród Marszałka Województwa Opolskiego "Prymus Opolszczyzny"
Nagrodę za szczególne osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania
Kameralny Dzień Chłopaka w III B T
Kameralny Dzień Chłopaka w III B T
G. Kaniak
Regulamin konkursu „Najlepsza recenzja nowości książkowej”
Organizator
Organizatorem konkursu jest ZS Nr 2 CKU w Kluczborku.
Adresaci
Czytelnicy biblioteki (wszyscy uczniowie).
Cele konkursu
- Napisanie recenzji dowolnie wybranej i przeczytanej nowości książkowej.
- Rozbudzanie zainteresowań czytelniczych.
- Popularyzowanie zbiorów i of
Regulamin konkursu „Bohaterowie naszych lektur”
1.Organizatorem konkursu jest ZS Nr 2 CKU w Kluczborku.
2. Cele konkursu:
- zachęcanie uczniów do czytania,
- rozbudzanie pasji czytelniczych i zamiłowania do literatury,
- pobudzanie wyobraźni,
- popularyzacja wartościowej literatury wśród młodzieży,
3.W konkursie mogą wziąć udział wszyscy uczniowie.
Godziny dzwonków
Piątek 04.10.2024Kalendarz
brak danychNasze media społecznościowe
Galeria zdjęć
brak danych